MLM o komunikacji lidera

przez Piotrek Podgórski

Jak jeszcze komunikują się liderzy? Ciekawe jak często zwracasz uwagę na to, w jaki sposób kontaktujesz się z innymi. Jakich słów używasz, w jakiej formie je wypowiadasz.

Jest taka opowieść o pewnym królu, który był miłośnikiem wróżb i snów. Zatrudniał na dworze cały sztab interpretatorów snów, których zadaniem było objaśniać królowi, co znaczy jego sen. W ten sposób król starał dowiedzieć się o tym, co go czeka i podejmował na tej podstawie strategiczne decyzje dla swego królestwa.

Pewnego razu królowi przyśniło się, że stracił wszystkie zęby prócz jednego. Zaciekawiony znaczeniem tego snu wezwał pierwszego nadwornego interpretatora. Ten zmartwił się historią ze snu i powiedział królowi, że oznacza to, iż straci swoją całą królewską rodzinę.

Król bardzo się oburzył i kazał zgładzić interpretatora, a następnie wezwać jego zastępcę. Do południa cały sztab królewskich interpretatorów został stracony. Heroldowie królewscy pojechali zatem w teren i zaczęli siłą przywozić na królewski dwór kolejnych mistrzów interpretacji snów. Cóż, kiedy wczesnym wieczorem w całym królestwie został jeszcze tylko jeden znawca snów, wszyscy znali całą historię tego królewskiego snu.

Kiedy ostatni znawca snów zasiadał do kolacji ze swymi uczniami, do jego izby wtargnęli królewscy rycerze, kazali ubrać się mistrzowi i zabrali go na dwór królewski. Jego uczniowie wiedzieli co się stanie i wielce zmartwieni zasiedli nad kolacją opłakując swojego mistrza. Znali przebieg wydarzeń całego dnia i doskonale orientowali się, co oznaczał królewski sen.

Jakież było ich zdziwienie, kiedy przed północą w drzwiach stanął ich mistrz i to jeszcze z workiem pełnym prezentów. Spojrzeli na niego, spojrzeli na siebie i tylko jedno pytanie zabrzmiało w izbie. Co takiego się stało, że mistrz wrócił cały, zdrowy i uśmiechnięty? Przecież oczywiste było, jak zareaguje król. Ale co takiego zrobił mistrz?

Komunikacja zablokowana

W 1949 roku Claude Shannon i Warren Weaver opracowali model komunikacji opisany w pracy „Matematyczna Teoria Komunikacji”. Według tego modelu, wypowiadając jakiś komunikat kodujesz go i wysyłasz. Zupełnie tak jak wysyłana jest na przykład audycja radiowa. Taki zakodowany komunikat trafia do odbiorcy, który używając właściwego dekodera powinien odkodować Twój komunikat zgodnie ze swoim językiem komunikacji.

Model jest prosty. Jednak co może wyniknąć, kiedy odkodowanie zawiedzie? Wyobraź sobie proszę sytuację, jak na przykład Twój współpracownik, a może znajomy lub kolega, przychodzi do Ciebie i mówi: „Przestaję pracować w tej firmie”. Co możesz wtedy zrobić?

Typowa reakcja to zaskoczenie i swego rodzaju komentarz, który mógłby zabrzmieć na przykład tak: „Jak tak dalej będziesz robił to popadniesz nawet w większe kłopoty.” Lub też może zabrzmieć tak (kilka różnych przykładów): „Ty zawsze umiałeś wymyślić tylko najgorsze rozwiązanie”, „To niezwykłe, że jesteś taki odważny. Ktoś taki będzie umiał daleko zajść śmiało podejmując decyzję, aby zostawić nas w spokoju”, „Nie martw się tym, wiesz co robisz i na pewno będzie dobrze”, „Jak zwykle, kiedy nie wiesz co zrobić, to mówisz mi, że odchodzisz. Mógłbyś wymyślić coś nowego”.

Ten tekst jest jedynie fragmentem całego artykułu, który znajdziesz w wydaniu drukowanym Network Magazyn nr 19/2008

Mogą Cię również zainteresować