Podział Polski przez zagranicznych inwestorów

przez Katarzyna Wagner
412 odsłony

Międzynarodowe koncerny najczęściej lokują swoje inwestycje na uprzemysłowionym południu i zachodzie Polski. Do stref ekonomicznych Słupskiej i Suwalskiej od początku roku nie zawitała ani jedna nowa firma.

Za dwa miesiące amerykański koncern Pittsburgh Glass Works zacznie w Środzie Śląskiej budowę wartej 200 mln zł fabryki szyb dla Mercedesa – wynika z informacji „Rz”. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim zainwestuje chińska firma BriVictory Display Technology. Dzięki czemu przy produkcji telewizorów LCD zatrudnienie znajdzie około 2 tys. osób. To kolejne przykłady nowych inwestycji lokowanych na południu i zachodzie Polski. Jednak na Suwalszczyźnie, Mazurach i wschodzie kraju próżno szukać nowych inwestycji.

– Nasz region to inwestycyjna Polska B. Nie mamy tu nawet kawałka drogi dwupasmowej – mówi z zażenowaniem Bernard Maciulewski, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na drugim krańcu kraju. Strefa wałbrzyska, która w 2009 r. podpisała 14 umów wartych pół miliarda złotych, od stycznia do końca lipca przyciągnęła aż 16 kolejnych, tym razem za 300 mln zł.

Zdaniem ekspertów tak głębokich dysproporcji w atrakcyjności inwestycyjnej obu części Polski jeszcze przez długi czas nie da się zniwelować. Według nich nawet rządowe plany wyrównania szans nie wystarczają.

Źródło: Rzeczpospolita

Mogą Cię również zainteresować