Herbalife to globalna firma sprzedaży bezpośredniej dostarczająca rozwiązania w zakresie zdrowego odżywiania i kontroli wagi. Wyniki przeprowadzonych przez nią badań wskazują, iż ponad połowa Polaków pracuje na dodatkowym etacie w niepełnym wymiarze godzin i większość podejmuje się kolejnych zadań, żeby związać koniec z końcem. Pomimo, że 81% pracujących Polaków podjęło dodatkową pracę, nadal ponad dwie trzecie z nich uważa, że na rynku jest za mało możliwości zatrudnienia.
Firma Herbalife przeprowadziła sondaż wśród 5 000 Europejczyków, w tym Polaków, aby poznać ich poglądy na temat zmieniających się modeli zatrudnienia. Badania wykazały, że aby zwiększyć swoje dochody, Polacy najchętniej zatrudniają się na drugim etacie w niepełnym wymiarze godzin. Dodatkowej pracy podejmuje się 81% ankietowanych Polaków, głównie jako pracownicy fizyczni. Ten wynik znacznie przekracza średnią w innych europejskich krajach, gdzie z drugiego źródła dochodu korzysta 51% mieszkańców.
Mimo, że 85% ankietowanych Polaków korzystających z podwójnego źródła dochodu poleciłoby ten model zatrudnienia swoim znajomym i rodzinie, aż 71% z nich uważa, że miejsc pracy stwarzających możliwość zyskania dodatkowych dochodów wciąż jest za mało, z czego można wywnioskować, że znacznie więcej Polaków chciałoby zwiększyć swoje dochody.
Wszyscy, wszędzie korzystają z dodatkowego źródła dochodu
W porównaniu z innymi krajami europejskimi, Polska zajmuje czołowe pozycje we wszystkich statystykach, a z dodatkowych możliwości zatrudnienia korzysta prawie tyle samo Polek co Polaków. 80% ankietowanych osób posiadających dzieci, 81% osób po pięćdziesiątce i 81% między 18 a 25 rokiem życia korzysta z dwóch źródeł dochodu. Te liczby znacznie przewyższają wyniki odnotowane we wszystkich innych krajach, co prowadzi do wniosku, że Polacy są chętni pracować po godzinach by zwiększyć swoje wynagrodzenie. Co ciekawe, dodatkowej pracy podejmują się osoby należące do wszystkich grup dochodowych, również te należące do klasy średniej.
Na co Polacy wydają pieniądze?
Zdecydowana większość Polaków wydaje dodatkowe pieniądze na swoje podstawowe potrzeby (75%), co wyraźnie wskazuje na fakt, jak bardzo potrzebne są dodatkowe źródła dochodu. Niewiele mniej osób zadeklarowało, że pieniądze wykorzystuje na spłatę zaległych wierzytelności, opłacenie edukacji i szkoleń oraz na wakacje.
Konrad Szałkiewicz, dyrektor Herbalife na Polskę, Czechy i Słowację o wynikach sondażu powiedział: – Zaskoczyły nas wyniki badania wskazujące, jak wielu Polaków uważa pracę po godzinach i korzystanie z podwójnego źródła dochodu za naturalną część życia zawodowego. Jest też wiele powodów, dla których Polacy decydują się na dodatkową pracę –począwszy od zaspokojenia podstawowych potrzeb, poprzez oszczędzanie na wakacje i pokrywania wydatków na edukację. Zróżnicowanie celów podejmowania dodatkowych prac świadczy o tym, że dla współczesnych polskich pracowników, poszukanie dodatkowego źródła dochodu nie jest już uważane za ostateczność.
Zmieniające się podejście do pracy
Nie jest zaskoczeniem, że godne wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem, który Polacy biorą pod uwagę szukając pracy. Jednak równie często w badaniach wskazywali na elastyczny czas pracy. Możliwości doszkalania się i rozwoju są istotne dla 70% młodych ludzi, zaraz po odpowiednio wysokiej pensji.
Utrzymujący się wysoki poziom bezrobocia wpływa na większą elastyczność i mniejszą potrzebę stałości zatrudnienia polskich pracowników, co zaowocowało odejściem od tradycyjnego modelu życia zawodowego. Ta zmiana spowodowała, że pracownicy widzą możliwości rozwoju swojej kariery w nietradycyjnych sektorach zatrudnienia.
Najpopularniejsze obszary dodatkowego zatrudnienia
Badania przeprowadzone na zlecenie firmy Herbalife wykazały, że w celu zwiększenia wynagrodzenia Polacy najczęściej zatrudniają się w charakterze pracowników fizycznych oraz w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Równie często szukają pracy w wolnych zawodach i handlu detalicznym. Coraz większą popularnością cieszy się też w Polsce sektor sprzedaży bezpośredniej w tym marketingu sieciowego, w którym w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost rzędu 75% w ogólnej wielkości sprzedaży.
– Polacy nie chcą poświęcać się jednej pracy, która nie zaspakaja ich wszystkich potrzeb. Zamiast tego ukształtował się współczesny pracownik, który chętnie wykorzystuje pojawiające się nowe, elastyczne możliwości pracy. W miarę upływu czasu coraz więcej obszarów zatrudnienia jest atrakcyjnych dla Polaków. Możemy oczekiwać, że te branże, które oferują godne pensje i elastyczny czas pracy, czyli najistotniejsze dla Polaków kryteria przy wyborze pracy, będą się szybko rozwijać. Wraz z rosnącym apetytem Polaków na dodatkowe źródła dochodu możemy się spodziewać, że coraz więcej osób będzie korzystać z niekonwencjonalnych ofert zatrudnienia. Jednym z takich rozwiązań może być sprzedaż bezpośrednia, która pozwala zwiększyć przepływy pieniężne, gdy są one potrzebne oraz samodzielnie ustalać plan dnia, bez konieczności uzależniania się od bardziej restrykcyjnego, tradycyjnego rynku pracy – podsumował Konrad Szałkiewicz, dyrektor Herbalife na Polskę, Czechy i Słowację.
Metodologia badania: od listopada do grudnia 2012 roku firma Herbalife przeprowadziła badania na próbie 5 000 Europejczyków, aby zrozumieć ich podejście do pracy na część etatu, możliwości dodatkowego zarobku i nowoczesnego stylu pracy. W 10 krajach Europy (Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja, Hiszpania i Wielka Brytania) przeprowadzono anonimową ankietę online. Na każdym z rynków, n=499-507. Próba ta odzwierciedla demografię badanej populacji (płeć, wiek, wykształcenie i zatrudnienie). W ankiecie wykorzystano zarówno jakościowe pytania opisowe jak i pytania ilościowe. Firma Herbalife przeprowadziła też wywiady z kilkoma ekspertami zajmującymi się rynkiem pracy, przedsiębiorczością i zatrudnieniem, aby dokładnie zrozumieć zmieniające się tendencje na rynkach pracy w Europie.