Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej. Atrakcyjne kursy walut przynoszą oszczędności

przez Maciej Maciejewski
883 odsłony

Kursy walut odgrywają istotną rolę w przypadku organizacji zagranicznej podróży służbowej. Od znalezienia najlepszych ofert może zależeć to, ile będzie ona kosztowała Twoją firmę. A to z kolei aspekt, który ma bezpośrednie przełożenie na fakt, czy będzie to inwestycja opłacalna.

źródło: Shutterstock

Część przedsiębiorców jednak nadal nie wie, w jaki sposób rozliczać zagraniczne podróże służbowe. Osoby te nie zdają sobie także sprawy z tego, że aktualne kursy walut są bardzo dynamiczne i często przygotowania do organizacji delegacji warto rozpocząć ze znacznym wyprzedzeniem.

Notowania walut, a rozliczenie zagranicznej podróży służbowej

Aktualne notowania walut znajdziesz na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/. Walutomat to serwis umożliwiający użytkownikom wystawianie zarówno ofert sprzedaży, jak i kupna obcych pieniędzy. Korzysta z niego wiele osób, a proponowane tam kursy walut są o wiele bardziej opłacalne niż w tradycyjnych kantorach czy na kontach walutowych w zwykłych bankach.

Jakie znaczenie jednak mają aktualne kursy walut przy rozliczaniu zagranicznej podróży służbowej? Otóż pracownikowi, który jest wysyłany w delegację do innego kraju, przysługują:

  • diety,
  • zwrot kosztów dojazdu i przejazdów,
  • zwrot kosztów noclegów,
  • zwrot innych poniesionych kosztów.

Zgodnie z przepisami, pracownik powinien otrzymać zaliczkę w walucie obcej, która pokryje zarówno koszt jego podróży, jak i pobytu za granicą. Im więc atrakcyjniejszy kurs waluty wykorzystasz jako pracodawca, tym mniej kosztować Cię będzie delegacja. Alternatywą jest wypłacenie diety w złotówkach. Wtedy jednak uwzględnić musisz kursy walut NBP z poprzedniego dnia. Biorąc to pod uwagę, zwykle bardziej opłacalne jest obserwowanie cen samodzielnie i kupowanie obcych środków regularnie, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Gdzie jest najlepszy kurs dolara i jak na nim zaoszczędzić?

Załóżmy, że wysyłasz pracownika do Stanów Zjednoczonych na niezbędne szkolenie. Konieczne jest więc opłacenie mu kosztów przelotu oraz pobytu na miejscu. Bilety na samolot możesz kupić w złotówkach, ale często bardziej opłaca się zapłata w dolarach. Zakładając chęć wręczenia delegowanej osobie zagranicznych pieniędzy, które może wydawać na miejscu, musisz się w nie najpierw zaopatrzyć. Sprawdź w takiej sytuacji najpierw kurs dolara, dostępny na stronie: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Następnie obserwuj cenę dolara w ostatnich dniach czy tygodniach, żeby zorientować się, jaka stawka jest atrakcyjna.

Kolejny krok to zapoznanie się z ofertami użytkowników. Wiesz już, jaki jest przeciętny kurs dolara. Walutomat też regularnie podaje Ci aktualną cenę USD. Szukaj więc propozycji, które w danym momencie opłacają się najbardziej. Co Ci to da? Im korzystniejszą opcję wybierzesz, tym mniej złotówek wydasz na zdobycie potrzebnej ilości dolarów. Delegacja będzie kosztować Cię mniej, niż gdybyś zrealizował transakcję na gorszych warunkach, np. w zwykłym kantorze.

Krokiem wartym rozważenia jest regularne kupowanie dolarów czy innych walut, z przeznaczeniem na zagraniczne podróże służbowe. Dzięki temu firma ma pewien zapas kapitału w obcych środkach. Gdy przyjdzie czas delegacji, przedsiębiorca może porównać aktualne kursy walut. Jeśli są korzystniejsze od tych, po których on dokonywał zakupów wcześniej, realizuje kolejną transakcję. Robi to, gdyż jest ona w danym momencie bardziej opłacalna. Jeśli bieżące notowania walut są natomiast wyższe, to płaci za wyjazd pracownika zebranymi środkami. Wtedy jest to bowiem wariant atrakcyjniejszy dla finansów firmy.

Mogą Cię również zainteresować