Samozatrudnienie a kredyt hipoteczny

przez Piotr Hoffmann

Zrezygnowałeś z etatu, aby prowadzić własną firmę? O kredyt hipoteczny możesz się ubiegać już po trzech miesiącach pracy na własny rachunek. Ponadto już w trzech bankach właściciel firmy może też liczyć na wyższą kwotę kredytu w porównaniu z pracownikiem z identycznymi dochodami.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Większość banków traktuje samozatrudnionych identycznie jak klientów na umowie o pracę. Zdolność kredytową uzyskuje się jednak na podstawie historycznych wyników działalności. W najbardziej liberalnych bankach wystarczy prowadzić firmę kilka miesięcy. Jest tak w przypadku Idea Banku, PKO BP, Raiffeisen Banku i Getin Noble Banku. W pierwszym z nich przedstawiciele wybranych zawodów mogą liczyć na kredyt hipoteczny już po 3 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Podobne rozwiązanie zaproponował Raiffeisen Bank. Standardowo kredytuje on przedsiębiorców z dwuletnim stażem, ale przewiduje też wiele przypadków, w których wymagany czas skraca czterokrotnie. Liberalnie do długości prowadzenia działalności podchodzi też PKO Bank Polski. Samozatrudniony może zwrócić się do tej instytucji po kredyt hipoteczny już po 6, 9 lub 12 miesiącach prowadzenia firmy. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej.

Z 21 przebadanych instytucji aż 10 wymaga, aby firma była prowadzona przynajmniej przez minimum dwa lata. Najbardziej restrykcyjny jest tu Deutsche Bank PBC. W tym banku samozatrudniony może ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania dopiero po 30 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej.

W większości banków osoba z umową o pracę i samozatrudniony – o ile zarabiają tyle samo – mogą liczyć na identyczną kwotę kredytu. Jest jednak 5 banków różnicujących ofertę dla pracowników i przedsiębiorców. Przy tych samych dochodach (5 tys. zł netto) właściciel firmy dostanie w rodzimej walucie większy kredyt na 30 lat w BNP Paribas Fortis, Kredyt Banku i Polbanku. Różnice w kwotach są znaczne, bo wynoszą od 33 do 40 tys. zł. Maksymalna kwota kredytu wynosi dla tych banków odpowiednio 438, 514,4 i 514 tys. zł.

Mogą Cię również zainteresować