źródło: www.sxc.hu
Spam wysyłają z reguły zarażone złośliwym programem komputery niczego nieświadomych użytkowników. Komputery takie tworzą sieć, zwaną botnetem. Za połowę światowego spamu odpowiada botnet o nazwie Rustock, ale ostatnio jego udział znacząco spadł. Inne znane botnety, takie jak Lethic czy Xarvester, również zmniejszyły swoją aktywność.
Takie sytuacje zdarzały się już wcześniej, głównie dzięki rozbiciu najbardziej aktywnych botnetów. Jednak, jak twierdzą specjaliści z firmy Semantec, Rustock na razie jest nietknięty. Spamerzy musieli więc dobrowolnie zmniejszyć aktywność.
Jedna z teorii mówi, że to jedynie efekt przygotowań przed kolejnym zmasowanym atakiem. Głównym celem spamerów jest zarabianie. Gdy zyski nie są wystarczająco wysokie, spamerzy mogą wstrzymać się na chwilę, żeby opracować nową strategię. Spamerom życie mogły utrudnić też kampanie uświadamiające użytkowników o zagrożeniach. Dzięki temu internauci coraz efektywniej bronią się przed niechcianymi mailami. Inna możliwość jest taka, że cyberprzestępcy mogli przerzucić się z e-maili na serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter.