Stanowisko pracy a produktywność

Możliwość personalizacji własnego miejsca pracy okazuje się bardzo korzystna nie tylko z punktu widzenia zadowolenia z pracy pracownika, ale również wpływa pozytywnie na wzrost produktywności. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu Exeter.


W typowej korporacji nie ma miejsca na indywidualizm. Przestrzeń biurowa jest jednolita i zgodna z identyfikacją wizualną firmy – dominują kolory uznawane za neutralne, ewentualnie związane z logo i barwami firmy. Czasami zdarza się, że pracownicy mogą wprowadzać drobne, osobiste detale na swoim stanowisku pracy, niekiedy zaś zabrania się im nawet umieszczenia zdjęcia rodziny na biurku. Tymczasem możliwość zaprojektowania własnego miejsca pracy i przyozdobienia go tak, jak człowiek lubi, ma ogromny wpływ na produktywność. W ramach badań nad związkiem pomiędzy przestrzenią biurową i warunkami pracy a efektywnością i samopoczuciem zatrudnionych, zostało przebadanych blisko 2000 pracowników.

Okazało się, że im większy wpływ menedżerowie mogli mieć na wygląd swojego stanowiska, tym bardziej zadowoleni byli z pracy. Wzrastała też ich motywacja. Pracownicy w biurach, w których mogli samodzielnie wpływać na to, jak wygląda ich miejsce pracy czuli się bardziej komfortowo, mocniej identyfikowali się z firmą i mieli bardziej pozytywny obraz swojego pracodawcy. Oczywiście, sama dekoracja miejsca pracy nie zapewni poczucia szczęścia w robocie, ale… warto mieć to na uwadze projektując miejsce pracy przyjazne pracownikom.

Mogą Cię również zainteresować