źródło: www.sxc.hu
Wprawdzie pod względem ogólnych kwot, np. wymiany handlowej, od USA wypadamy dużo słabiej, to po uwzględnieniu PKB jesteśmy na 25 miejscu w rankingu, a Stany Zjednoczone dopiero na 28. Pierwsze trzy pozycje w rankingu zajęły: Hongkong, Irlandia i Singapur.
Wysoka pozycja Polski w rankingu nie jest przypadkowa. Polska wraz z rozwojem gospodarki bardziej otwiera się na rynki międzynarodowe. Kolejnym etapem powinien być rozwój polskich firm i umacnianie ich pozycji na arenie międzynarodowej. Za wcześnie jednak na radość. Przed nami znalazła się większość naszych sąsiadów. Na przykład Słowacja ma w rankingu 11 miejsce, a Czechy 20. Niemcy uplasowali się na pozycji 16.
Indeks Globalizacji mierzy się badając, jak głębokie są powiązania 60 największych gospodarek świata pod względem produktu krajowego brutto z zagranicą.
Opiera się na 20 wskaźnikach mierzących m.in. otwartość na handel, przepływy kapitałowe, wymianę technologii, wiedzy i mobilność pracowników. Spośród pięciu kategorii najlepiej wypadliśmy pod względem przepływu kapitału. Najmniej punktów zdobyliśmy w kategorii technologia i wiedza.