Wyścig szczurów to przeżytek?

przez Katarzyna Wagner

Niezależnie od sytuacji gospodarczej kadra kierownicza nadal najbardziej ceni sobie umiejętność zarządzania ludźmi. Aż 65% przebadanych w ramach Talent Club menedżerów za najważniejszą cechę dobrego pracownika uznało elastyczność
w podejściu do problemu.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Firmy szukają osób kreatywnych i samodzielnych pracowników, dla których praca to niekoniecznie miejsce na wyścig szczurów, gdyż sukces odnoszą ci, którzy potrafią działać razem z zarządzanym zespołem. Również w sektorze sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego menedżerowie zauważają, że w tym biznesie to oni decydują, z kim współpracują. Na kogo stawiać? Czy skończyła się moda na tzw. wyścig szczurów?

Za najważniejsze cechy menedżera w trudnych czasach spowolnienia gospodarczego, badani oprócz elastyczności w podejściu do problemu (65%) i umiejętności zarządzania ludźmi (64%), wskazali także kreatywność (51%), doświadczenie (51%) oraz umiejętność podejmowania ryzyka (45%). Z drugiej strony, według respondentów badania Talent Club, mimo funkcjonowania w sytuacji kryzysu, menedżer nie może działać bezpardonowo, manipulować, autorytarnie rozwiązywać problemów, ani bezwzględnie dążyć do celu. Powinien otoczyć się osobami, z którymi dobrze mu się pracuje, które budują przyjazną atmosferę, a także zgrany i skuteczny zespół.

Tak więc sami menedżerowie za zbędne lub niepotrzebne uznali cechy powszechnie przypisywane jeszcze kilka lat temu najlepszej kadrze kierowniczej funkcjonującej w brutalnym i nieczułym świecie biznesu. Z kolei za niezbędne kwalifikacje uznali cechy świadczące o fachowości osoby zajmującej dane stanowisko – bycie specjalistą w swojej dziedzinie, wykształcenie oraz talent.

Najlepsze wyniki osiągają menedżerowie, którzy wykorzystują talenty, wiedzę i umiejętności swoich współpracowników do osiągnięcia jednego wspólnego wszystkim celu. Menedżer musi stać się liderem dla swoich ludzi, wskazywać cel i pozostawiać możliwość wyboru najlepszej drogi. Dlatego firmy coraz częściej podchodzą indywidualnie do rozwoju menedżerów, by nie doświadczyli wypalenia zawodowego i braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i budowali swoją karierę w oparciu o potencjały i mocne strony.

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim badaniu Polski Menedżer 2010!
Wypełnij ankietę
i dowiedz się co wyróżnia polskiego menedżera. Raport zostanie opublikowany w listopadzie 2010 roku.

Mogą Cię również zainteresować