Oszuści żerują na niewiedzy
Jak donosi raport Chainalysis, oszuści wykorzystują fakt, że tak wiele osób wciąż nie rozumie, czym są kryptowaluty poza rzekomym „szybkim wzbogacaniu się” na nich. Różnego rodzaju oszustwa obejmują sprzedaż fałszywych tokenów, szantażowanie i podrabianie usług, które obiecują „wymieszać” monety użytkownika z pieniędzmi innych osób w celu utrudnienia ich transakcji tylko po to, by uciec z pieniędzmi.
Ale zgodnie z raportem schematy Ponziego są „słoniem w pokoju”. Piramidy finansowe, które zachęcają nieświadomych ludzi do inwestowania w fałszywe przedsiębiorstwo, a następnie wypłacają zyski wcześniejszym inwestorom za pomocą pieniędzy, które niedawno wpłacili inwestorzy, stanowiły 92% wszystkich skradzionych funduszy. Miliony ludzi zostało oszukanych.
Plus Token największym Ponzi w historii krypto?
Chainalysis donosi, że jeden program Ponzi z siedzibą w Chinach sam w sobie przyniósł w ubiegłym roku co najmniej 2 miliardy dolarów, co uczyniłoby go jednym z największych programów Ponzi w historii. Plus Token był rzekomo kryptowalutową usługą portfela, który obiecał użytkownikom wysokie zyski, jeśli użyją Bitcoin lub Ethereum i kupią fałszywy token firmy o nazwie PLUS. Skomplikowana kampania marketingowa przekonała ponad trzy miliony osób – większość z nich była w Chinach, Korei i Japonii. „Promotorzy” docierali głównie do swoich potencjalnych klientów za pośrednictwem komunikatora WeChat. Ponadto były organizowane spotkania osobiste i zamieszczane reklamy w supermarketach.
W czerwcu 2019 roku władze chińskie aresztowały sześć osób, którym zarzucano, że stoją za tym oszustwem. Jednak wydaje się, że przynajmniej jedna z nich nie została jeszcze złapana, ponieważ ktoś nadal prał pieniądze i wypłacał część z nich.
Co najmniej 185 mln $ spieniężone
Z raportu wynika, że oszustom udało się spieniężyć co najmniej 185 mln $ w BTC. Aby tego dokonać, sprawcy zacierali ślady, dokonując 24 000 przelewów i korzystając z 71 000 różnych adresów Bitcoin. Wiele z tych transakcji zostały wykonane za pomocą specjalnego rodzaju portfela, który wykorzystuje technologię ochrony prywatności kompatybilną z Bitcoin o nazwie CoinJoin. Aplikacja pozwala „miksować” transakcje poprzez łączenie ich z innymi użytkownikami, aby utrudnić sprawdzenie, kto wysyłał jaką kwotę do jakiego odbiorcy. Duża część tych pieniędzy trafiła ostatecznie do tzw. brokerów pozagiełdowych (OTC). Są to niezależne podmioty, które ułatwiają transakcje między osobami, które nie chcą wchodzić w interakcje z regulowaną giełdą.
Plus Token to nie jedyni oszuści
Oszuści z Plus Token nie byli i nie są jedynymi przestępcami, którzy wybrali tę drogę. Chainalysis zakończyło działalność niewielkiej grupy „nieuczciwych” brokerów OTC świadczących usługi prania pieniędzy kryptograficznych, które „gwałtownie wzrosły” w 2019 roku. Autorzy ostrzegają:
„Organy regulacyjne muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak działają te oszustwa i jak gracze tacy jak brokerzy OTC mogą tworzyć bardziej skuteczne przepisy dotyczące ochrony konsumentów”.
Zawsze pamiętaj, aby być czujnym przed zainwestowaniem w jakikolwiek projekt kryptograficzny. Warto również zapamiętać, aby nigdy nie inwestować więcej niż można pozwolić sobie stracić.
Autor tekstu od połowy 2016 roku zajmuje się rynkiem związanym z technologią blockchian i aktywami cyfrowymi. Jako Szymon w Sieci jest pasjonatem nowego, wyłaniającego się paradygmatu zaufania i przejrzystości, który opisuje blockchain. Stara się działać z zaufaniem i przejrzystością, ucieleśniając tę ideę. Wierzy, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a jego zdaniem to zaczyna się od nas i od sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi w ramach technologii blockchain. Obecnie prowadzi stronę Szymonwsieci.pl oraz FP Zdecentralizowani, ponadto sporadycznie publikuje swoje artykuły w innych redakcjach, takich jak Bithub.pl, Tokeny.pl, JPKtraders.pl.
Więcej informacji o aktualnych postępowaniach w sprawie kryptowalutowych piramid finansowych znajdziesz tutaj:
PIRAMIDY FINANSOWE. KOLEJNE POSTĘPOWANIA
FUTURENET. ZARZUTY ORAZ OSTRZEŻENIE KONSUMENCKIE
UOKIK OSTRZEGA PRZED DASCOIN I NETLEADERS