źródło: Pixabay
Działająca w systemie MLM firma Herbalife Nutrition opublikowała wyniki swojego czwartego, corocznego, globalnego badania zrealizowanego wśród przedsiębiorców. Respondenci w przeważającej większości byli zgodni co do tego, że sekretem sukcesu jest odporność i umiejętność wykorzystywania możliwości uczenia się i doskonalenia.
Jeden z kluczowych wniosków z badania ujawnił, że 88% respondentów powiedziało: „Ludzie, którzy chcą odnieść sukces nie mogą bać się popełniać błędów”, a 85% nie wierzy, że byliby tam, gdzie są dzisiaj, jeśli zrezygnowaliby z osiągnięcia celu po popełnieniu błędu.
– Nasza coroczna globalna ankieta dla przedsiębiorców ujawnia wgląd w życie menadżerów i biznesmenów, dostarczając kluczowych informacji o tym, co ludzie myślą o byciu swoim własnym szefem – powiedział John DeSimone, prezes Herbalife Nutrition.
Spółka zleciła do przeprowadzenia to globalne badanie wśród 8 000 właścicieli i pracowników małych firm z 15 krajów, które zostało zrealizowane przez firmę badawczą OnePoll.
Zgodnie z wynikami, aż 84% postrzega popełnianie błędów jako szansę na rozwój, a ankietowani zgłaszali nawet, że doświadczyli średnio dwóch nieudanych pomysłów, zanim znaleźli jeden, który zadziałał. Spośród tych, którzy wcześniej mieli nieudane pomysły, 89% stwierdziło, że z każdego z nich wyciągnęli konkretne wnioski.
Co ciekawe, badanie ujawniło interesujące porady, których właściciele małych firm udzieliliby nowym przedsiębiorcom, w tym:
- Zrób biznesplan (41%)
- Zorganizuj się (39%)
- Nie bój się popełniać błędów (38%)
- Poproś o pomoc w razie potrzeby (36%)
- Otaczaj się ludźmi, którzy mają większe umiejętności w innych dziedzinach niż Ty (26%)
Ponadto, według respondentów ankiety, pięć najważniejszych wniosków wyciągniętych z popełnianych błędów obejmowało:
- Dowiedz się, jak być bardziej produktywnym (41%)
- Lepsze zrozumienie swoich zadań (34%)
- Dowiedz się, jak ustalać priorytety (32%)
- Lepsze zrozumienie całościowego obrazu (30%)
- Rozwinięcie chęci uczenia się najlepszych praktyk i wprowadzania innowacji dzięki ciągłej edukacji (27%).