Potencjalne zagrożenie w branży DS/MLM. Chodzi o kryptowaluty i NFT

przez Maciej Maciejewski

Na początku 2022 roku doświadczyliśmy prawdziwego przełomu w innowacjach dotyczących nowoczesnej sieci. To właśnie wtedy swoją świetność przeżyły NFT, które obecnie mogą być wykorzystywane przez chcących zarobić oszustów. Dzisiaj zauważamy wspólny mianownik między kryptowalutami, a hochsztaplerską działalnością piramid finansowych. Jaka jest prawda?

źródło: Pixabay

Ostatnio podczas imprezy zorganizowanej przez TechCrunch w Berkeley (Kalifornia, USA), Bill Gates zabrał głos ws. kryptowalut i niewymienialnych tokenów. Okoliczności nie sprzyjały, ponieważ wydarzenie było poświęcone klimatowi i ochronie środowiska. Jednak, to nie powstrzymało miliardera przed wygłoszeniem swojej opinii, która odbiła się w mediach szerokim echem.

Biznesmen twierdzi, że kryptowaluty i NFT to aktywa, w które inwestycja jest oparta na „teorii większego głupca”. Zgodnie z nią chodzi o kupowanie aktywów, które są zdecydowanie mniej warte niż powinny być, a cena jest wykreowana przez rynek. Następnie „głupiec”, który uwierzył w mniemaną wartość wirtualnego obrazka sprzedaje go drożej jeszcze większemu „głupcowi”. Gates sarkastycznie wyśmiewa NFT:

Oczywiście drogie, cyfrowe wizerunki małp w ogromnym stopniu poprawią świat. (Bill Gates)

W dodatku rynek kryptowalut leci na łeb na szyję, co dokładnie zostało omówione w jednym z odcinków tygodnika „Bez Ściemy” Pawła Wieteski. Prowadzący dokładnie i na podstawie rzetelnych informacji oraz konkretnych wysnuł wniosek o spadającym rynku kryptowalut.

Oszuści i głupcy

Można powiedzieć, że w tej branży są dwa typy osób – oszuści i wcześniej wspomniani głupcy. Oczywiście ta teza może być nieaktualna za kilka lat. Oczywiście, możemy się mylić. Jednak kierując się twardymi faktami, obecnie mamy widoczne zarzuty wobec branży kryptowalut i NFT. A co takiego wspólnego mają one z piramidami finansowymi? Jak się bronić i nie ulec pokusom „szybkiego wzbogacenia się”?

Wspólny mianownik

Zacznijmy od faktu, że kryptowaluty i NFT zaliczamy do tej samej rodziny – tokenów. Jedyna różnica leży w ich wymienialności. Bitcoin jest tokenem wymienialnym, co można również powiedzieć o (prawie) wszystkich kryptowalutach. Inaczej będzie w przypadku The Bored Ape i licznych kolekcjach NFT, które zalicza się do tokenów niewymienialnych. Oby dwa aktywa zalicza się do produktów nie posiadających swojej fizycznej formy.

Same kryptowaluty i NFT co prawda napawają sceptycyzmem, jednak są jak najbardziej legalnym aktywem. Niepokojące jest powstawanie domniemanych systemów MLM, które w głównej ofercie posiadają kryptowaluty, NFT i działki w Metaverse. Dlaczego?

Gdyż w tego typu przedsięwzięciach, choćby nie wiadomo jak mocno walić czołem o ścianę, to i tak zawsze wypłacane w struktury prowizje będą pochodziły wyłącznie z wpłat innych uczestników danego systemu. Nigdy ze sprzedaży i konsumpcji realnego produktu.  

Na przestrzeni ostatnich lat krypto-piramidy wyrastają jak grzyby po deszczu. Niestety działanie takich podmiotów można jedynie porównać do trujących muchomorów. Nasze podejrzenia dotyczą szczególnie piramid finansowych, które cynicznie wykorzystują technologię blockchain i niewymienialne tokeny w celu pozyskania naiwnych ludzi w struktury ich organizacji.

Jeśli wydaje Ci się, że idea jakiegoś projektu jest zbyt piękna, aby była prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest. Przekonali się o tym ludzie, którzy po wejściu w piramidy finansowe stracili dużo pieniędzy. Piramidy finansowe są realnym zagrożeniem nie tylko dla osób chcących szybko dorobić się majątku, ale przede wszystkim dla branży DS/MLM. Nie bez powodu sektor sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy od wielu lat jest obarczany licznymi insynuacjami.

Autor tekstu jest uczniem liceum ogólnokształcącego w Sosnowcu. Radny Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, wolontariusz fundacji Help Furaha, członek zarządu i współorganizator wydarzeń w organizacji charytatywnej Ad Vocem. Od kilku lat stawia na szerokorozumiany samorozwój. Jego sposobem na życie jest niesienie pomocy innym ludziom.

Mogą Cię również zainteresować