Czy nadchodzi początek końca Facebooka? Winnymi Apple, TikTok i TSUE

przez Maciej Maciejewski
1028 odsłony

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nic nie zakłóci facebookowej sielanki Zuckerberga. Przecież rozwój technologiczny nie zwalnia tempa, a wszyscy mamy żyć w wirtualnej rzeczywistości świata Metaverse. Jednak spokój na morzu został przerwany. Przed swoją 18-stką Meta Platforms (dawniej Facebook) odnotowała porażkę na amerykańskiej giełdzie. Toczy wojnę z Apple, TikTokiem, a TSUE nie daje mu spokoju. Czy to początek końca innowacyjnego snu amerykańskiego miliardera?

źródło: Pixabay

Ostatnie trzy pokolenia ludzi doświadczyły przełomu technologicznego, o jakim nie śniło się nawet samemu Nostradamusowi. Nasi dziadkowie wiedzą to najlepiej. Kiedy miałem kilka lat, ojciec mojego dziadka przyszedł po pracy z dziwnym urządzeniem, mówiąc: „To jest telewizor!” Jeszcze niedawno rozmowy telefoniczne były prowadzone przez urządzenia przypominające cegłówkę. Obecnie mamy smartfony, super telewizory, inteligentne zegarki i samochody elektryczne, a wszystko w trosce o obywateli świata, aby żyło nam się lepiej…

Przez ostatnie 17 lat notowania Facebooka na giełdzie NASDAQ szły jak burza w okresie zbierania plonów. Ale największa na świecie agencja prasowa Bloomberg podaje, że to najpopularniejsze medium społecznościowe właśnie sięgnęło sufitu. Facebook nie tylko traci w dolarach, ale również w fanach!

To prawda. Żyje się lepiej, ale jakim kosztem? Przeciętny człowiek wybiera dziś bardziej egzystencję internetową niż życie w prawdziwym społeczeństwie, opartym na wartościach, które są w życiu najważniejsze. W ostatnich latach Facebook otrzymał raport od zatrudnionych specjalistów, w którym były zawarte dane dotyczące liczby samobójstw wśród nastolatków. Cierpieli oni na depresję, a według tegoż raportu Facebook i Instagram znacząco przyczyniają się do pogłębiania problemu. Co zrobił Zuckerberg? Nic nie zrobił. Żartuję… Coś zrobił. Zatrudnił kolejnych specjalistów, którzy mieli pełnić funkcję doradczą w sferze „zatrzymania klientów przy medium”. Więc krótko mówiąc chodzi o jeszcze większe uzależnienie internautów od wielogodzinnego spędzania czasu na tej platformie społecznościowej.

Zachowanie Facebooka i Zuckerberga są niemoralne i haniebne. Czy właśnie rok 2022 jest okresem odwrócenia się od technologicznego giganta? Jak wyglądały poprzednie skandale spółki z Doliny Krzemowej? Czy to początek końca Facebooka? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając ten artykuł…

Czy dojdzie do wojny? Spokojnie, nie chodzi o trzecią wojnę światową, a wojnę o wpływy technologicznych gigantów. Ostatnimi czasy firma Apple wprowadziła w nowym oprogramowaniu iOS ograniczenia względem pozyskiwania danych osobowych od posiadaczy iPhone’ów. Daje możliwość zapytania użytkownika o chęć przetwarzania danych. Posiadacze telefonów z nadgryzionym jabłkiem zyskają, ale straci Facebook, który zbiera i przetwarza dane każdego użytkownika Facebooka. Nowa aktualizacja iOS jest małym, lecz bolesnym ukłuciem dla Mety. Największa na świecie agencja prasowa Bloomberg podaje, że Facebook pierwszy raz w ciągu 18 lat nie jest w stanie przebić sufitu. Akcje firmy spadły o 23%. Przychody zaś zmalały o 500 mln dol. Spekulanci przewidują, że w tym roku Meta straci cały miliard, co będzie wielkim ciosem dla tego internetowego giganta.

Według Zuckerberga jest jeszcze drugi winny. Chodzi o najpopularniejszą aplikację, która przebija Facebooka swoją kreatywnością i sposobem wyświetlania informacji. TikTok jest platformą, która stawia na szybki przekaz wideo. Dla mózgu taka forma jest bardziej przyjemna, co nie oznacza, że nie ma wad. Prezes Facebooka wychodzi z założenia, że coraz więcej internautów przenosi się na TikToka. Meta Platforms w desperacji wprowadziła tzw. Reelsy na Instagramie i relacje na Facebooku, które miały nadążyć za TikTokiem. Jednak jest już za późno. TikTok definitywnie wygrał!

Szkoda, że niewielu network marketerów docenia możliwości, jakie niesie działanie na TikToku. Chociaż w porównaniu z poprzednim rokiem widać znaczący progres. Co jest najbardziej kuszące w TikToku? Większe zasięgi. Z dużą łatwością jest zdobyć tysięczne, a nawet wielomilionowe zasięgi. Kilka miesięcy temu przeprowadziłem wywiad z Cezariuszem Szostkiem, dyrektor regionalny firmy SOUVRE, który osiąga same sukcesy na tym medium. Jeśli chcesz wiedzieć jak network marketerzy mogą wykorzystać TikToka do zwiększenia obrotów, kliknij w link poniżej.

„Cezariusz Szostek: Nowoczesne budowanie biznesu MLM? Zdecydowanie stawiam na krótki, wartościowy przekaz wideo”

W publikacji rocznego raportu firmy Meta Platforms można doszukać się stanowiska, że jeśli przeciwności losu nie będą łaskawe dla spółki, Facebook i Instagram przestaną funkcjonować w Europie. Wyrok TSUE z 2020 roku był wielkim ciosem dla funkcjonowania Facebooka na terenie Unii Europejskiej. Sprawa dotyczyła przetwarzania danych i wykorzystania RODO. Funkcjonowanie Facebooka jest niezgodne z regulacjami GDPR. Produkty Meta Platforms znikną, jeśli nie znajdą z UE nowego rozwiązania w sprawie przetwarzania danych. Z kolei bez przetwarzania danych Facebook nie będzie odnotowywał zysków z reklam tak, jak dotychczas.

„Jeśli nie będziemy mogli polegać na standardowych klauzulach umownych lub alternatywnych metodach transferu danych z Europy do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie będziemy w stanie oferować w Europie naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama” (Meta Platforms)

Wyobrażacie sobie dzień, w którym chcecie zobaczyć, co tam nowego u znajomych, klikacie w niebieską ikonkę na tapecie, a zamiast Facebooka widnieje napis: „Przepraszamy, korzystanie z platformy jest niemożliwe w Twojej lokalizacji”? Dla wielu ta informacja mogłaby wydawać się koszmarem. Zwłaszcza dla osób, których praca jest oparta na budowaniu zasięgów. Czarny scenariusz zabrałby pracę influencerom, freelancerom, social media marketerom i… wielu network marketerom.

Jednak nie każdy jest przerażony taką wizją. Niemiecki minister gospodarki wyznał dziennikarzom:„Po tym, jak zostałem ofiarą ataku hakerskiego, żyłem bez Facebooka i Twittera przez cztery lata i życie było fantastyczne”. Opinię polityka powiela Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki: „Mogę potwierdzić, że życie bez Facebooka jest bardzo dobre. Cyfrowi giganci muszą zrozumieć, że kontynent europejski postawi opór i potwierdzi swoją suwerenność”.

Z punktu widzenia finansowego i zarobkowego, wizja zniknięcia Facebooka z ich życia może wydawać się tak samo przerażająca, jak wyrok Apokalipsy. Jednak należy spojrzeć na sytuację bardzo obiektywnie. Ile osób zmarnowało swoje życie przez media społecznościowe? Prawdą jest, że to wina osób uzależnionych, że nie wychodzą z nałogu jakim jest nadmierne używanie smartfonów mobilnych. Mark Zuckerberg doskonale wie o szkodliwym działaniu jego platformy na umysł i zdrowie psychiczne człowieka. Nie róbmy więc z niego wielkiego świętego, ponieważ „chciał zjednoczyć ludzi z całego świata”. Należy trzymać się faktów, a fakty są takie, że nadmierne używanie mediów społecznościowych prowadzi do pogorszenia jakości życia.

Jednego dnia Meta Platforms ogłosiło o prawdopodobnym zniknięciu Facebooka z Unii Europejskiej. Chyba nie ma się czego bać, ponieważ biuro prasowe Meta ogłosiło, że wcale nie zamierza znikać z krajów europejkskich. Zapewniają dostosowanie się do nowych regulacji.  Ne wiem. Już sam się gubię…

„Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność”. (BP Meta).

Kto jest bliżej prawdy? Europejczycy poznają ją dopiero w połowie 2022 roku, ponieważ wtedy ma zapaść ogłoszenie wyroku TSUE w sprawie przetwarzania danych osobowych. Należy jedynie czekać cierpliwie i z dystansem do całej sytuacji. Media internetowe twierdzą, że jest to mało prawdopodobne, aby portal przestał działać. Należy jednak pamiętać, że w niespodziewanie szybkim pędzie współczesnego świata, wszystko jest możliwe.

Autor tekstu jest uczniem liceum ogólnokształcącego w Sosnowcu. Radny Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, wolontariusz fundacji Help Furaha, członek zarządu i współorganizator wydarzeń w organizacji charytatywnej Ad Vocem. Od kilku lat stawia na szerokorozumiany samorozwój. Jego sposobem na życie jest niesienie pomocy innym ludziom.

Mogą Cię również zainteresować